Informacje dla pacjentek

W tym dziale mogą Państwo zapoznać się z podstawowymi terminami, które ułatwiają zrozumienie istoty przeprowadzanego zabiegu. Informacje poniżej podane mają charakter informacyjny i przystępny dla Pacjenta - aby również i on miał możliwość zrozumienia - jakiego rodzaju zabiegom zostanie poddany. Więcej informacji można uzyskać podczas rozmowy konsultacyjnej w gabinecie ginekologicznym.

 

CO TO JEST LAPAROSKOPIA GINEKOLOGICZNA?

laparoskopia

Nowoczesna technika operacyjna pozwalająca na leczenie schorzeń ginekologicznych w sposób małoinwazyjny, skracający czas hospitalizacji, pozwalający na szybki powrót do zdrowia i pełnej aktywności zawodowej w niedługim czasie po zabiegu. Idealna metoda leczenia dla kobiet aktywnych XXI wieku. Na czy polega:

Po uprzednim przygotowaniu pacjentki i wykonaniu badań [Grupa krwi; Morfologia; Układ krzepnięcia; Elektrolity; EKG; RTG-klatki piersiowej] w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej w obecności anestezjologa, pielęgniarki anestezjologicznej, instrumentariuszki i zespołu operacyjnego wykonywane jest nacięcie 5-10 milimetrów w pępku i instalowany trokar- rurka, w której znajduje się kamera cyfrowa połączona z monitorem do uzyskania obrazu z wnętrza jamy brzusznej. Na wysokości kolców biodrowych miednicy około 2 cm do wewnątrz wykonywane są dwa lub trzy wkłucia 5 milimetrowe w zależności od rodzaju operacji; przez które instalowane są mikrochirurgiczne narzędzia do przeprowadzenia danej operacji. Do uzyskania pola operacyjnego i odsunięcia jelit wypełnia się jamę brzuszną gazem CO2, który po operacji dokładnie się wypuszcza. Pacjentka opuszcza klinikę w I dobie lub II dobie w pełni sprawna. Na maleńkie wkłucia zakładane są szwy pojedyncze lub klej tkankowy. W przypadku szwów do zdjęcia w 7-dobie po operacji. Zazwyczaj pełną aktywność zawodową pacjentka uzyskuje między 7 a 10 dobą po operacji mogąc powrócić do pracy.

 

CO TO JEST HISTEROSKOPIA GINEKOLOGICZNA?

histeroskopia

Badanie endoskopowe jamy macicy i kanału szyjki macicy.  

W znieczuleniu miejscowym lub dożylnym na sali operacyjnej wprowadzamy do szyjki macicy maleńki endoskop z torem wizyjnym i portem operacyjnym. Obraz jest wyświetlany na monitorze w dużym powiększeniu dzięki czemu możemy dokładnie przeanalizować kształt jamy macicy i ewentualne nieprawidłowości jak: torbiele jajników, polipy endometrium, mięśniaki macicy podśluzówkowe przegrody i wykonać operację ich usunięcia. Po zabiegu pacjentka opuszcza klinikę tego samego dnia po kilkugodzinnej obserwacji i może od razu powrócić do swoich czynności bez potrzeby rekonwalescenncji.

 


 Zobacz więcej: