Filmy Edukacyjne

Endometrioza głęboko naciekająca - laparoskopowe triki i wskazówski


Poniżej przedstawiamy państwu kilka przykładów endometriozy przegrody odbytniczo-pochwowej; moczowodowej i odbytniczej leczonych endoskopowo za pomocą chirurgii laparoskopowej. Przypadki przedstawione na filmach były leczone z zachowaniem macicy ze względu na wiek prokreacyjny pacjentek i późniejsze plany rozrodcze. Wskazaniem do operacji były znaczne dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bolesne menstruacje, ból w czasie oddawania moczu i stolca oraz bolesne stosunki [dyspareunia].

więcej

Endometrioza klinicznie jest zmianą złośliwą

Endometrioza dotyka ponad miliona Polek. Czym jest ta choroba? Dlaczego można ją traktować jako zmianę złośliwa? Jakie są jej objawy? Dlaczego jest groźna dla zdrowia? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN specjalistę ginekologa, eksperta w dziedzinie leczenia endometriozy dra nauk med. Mikołaja Karmowskiego.

więcej

Obejrzyj film z udziałem dr Mikołaja Karmowskiego - Po prostu zdrowie TVP - odcinek o endometriozie

Rozwija się powoli, ale kiedy się już ujawni nie pozwala o sobie zapomnieć. Silne bóle podczas współżycia, zaburzenia cyklu miesięcznego, niezwykle bolesne miesiączki to najczęstsze objawy. Endometrioza to choroba, o której do niedawna niewiele było wiadomo. Przyczyna jej powstawania nadal jest nieznana. Szacuje się, że na świecie choruje około 180 mln kobiet. Zachorowalność kobiet w Polsce może dotyczyć nawet miliona.

więcej